Skip to content

237 Ardmore Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block28005
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,000
12%
Improvement Value:$67,300
88%
Total Assessment$76,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,426+4.2%
2024$4,248+0.3%
2023$4,237+0.3%
2022$4,223+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft2,308DeedBook 6593, Page 884Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$96,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 6343, Page 1760Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6207, Page 350Recorded11/25/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5966, Page 23

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910