Skip to content

235 Ardmore Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1910

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Oct 10, 1980

Property Information

Block28005
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
15%
Improvement Value:$52,500
85%
Total Assessment$61,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,568+4.2%
2024$3,424+0.3%
2023$3,415+0.3%
2022$3,404+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910