Skip to content

112 N Overbrook Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1896

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block2803
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
14%
Improvement Value:$53,500
86%
Total Assessment$62,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,614+4.2%
2024$3,468+0.3%
2023$3,460+0.3%
2022$3,448+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft2,240DeedBook 6442, Page 345Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 6332, Page 40Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5862, Page 82

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 5113, Page 175

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 2409, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1896