Skip to content

333 Cleveland Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1917

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Jul 24, 1992

Property Information

Block28601
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
16%
Improvement Value:$30,300
84%
Total Assessment$35,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,083+4.2%
2024$1,999+0.3%
2023$1,994+0.3%
2022$1,987+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 2611, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1917