Skip to content

357 Cleveland Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 10, 1990

Property Information

Block28601
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
18%
Improvement Value:$23,500
82%
Total Assessment$28,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,659+4.2%
2024$1,592+0.3%
2023$1,588+0.3%
2022$1,583+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2528, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1925