Skip to content

511 Farragut Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1910

Last Sale Price
$120,880
Last Sale Date
Oct 11, 2012

Property Information

Block29001
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,229
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
11%
Improvement Value:$44,800
89%
Total Assessment$50,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,930+4.2%
2024$2,811+0.3%
2023$2,804+0.3%
2022$2,795+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,880
DeedBook 6158, Page 403

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 2424, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1910