Skip to content

1328 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 1993

Property Information

Block29101
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,306
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
7%
Improvement Value:$58,600
93%
Total Assessment$62,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,649+4.2%
2024$3,502+0.3%
2023$3,493+0.3%
2022$3,482+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900