Skip to content

1326 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block29101
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
10%
Improvement Value:$40,800
90%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,616+4.2%
2024$2,511+0.3%
2023$2,504+0.3%
2022$2,496+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 6259, Page 1837Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2892, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1900