Skip to content

828 Melrose Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Oct 18, 2000

Property Information

Block30007
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
36%
Improvement Value:$37,000
64%
Total Assessment$57,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,353+4.2%
2024$3,218+0.3%
2023$3,210+0.3%
2022$3,199+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3932, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1925