Skip to content

521 S Olden Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block30201
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
39%
Improvement Value:$58,500
61%
Total Assessment$96,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,581+4.2%
2024$5,355+0.3%
2023$5,342+0.3%
2022$5,325+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 6183, Page 1295Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2278, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1923