Skip to content

527 S Olden Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block30201
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
20%
Improvement Value:$70,200
80%
Total Assessment$87,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,099+4.2%
2024$4,893+0.3%
2023$4,881+0.3%
2022$4,865+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
Sq Ft1,380DeedBook 6466, Page 1687Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$76,000
Sq Ft1,282DeedBook 6376, Page 1345Recorded8/7/2019

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4183, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1923