Skip to content

629 S Olden Ave

Trenton, NJ 08690

Built 1925

Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block30202
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
21%
Improvement Value:$72,200
79%
Total Assessment$91,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,279+4.2%
2024$5,066+0.3%
2023$5,053+0.3%
2022$5,037+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6450, Page 1750

Property Sale

Sale
$138,000
Sq Ft1,320DeedBook 6397, Page 1752Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 2219, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1925