Skip to content

667 S Olden Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Date
Jul 16, 1998

Property Information

Block31301
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
34%
Improvement Value:$36,800
66%
Total Assessment$55,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,975+4.6%
2024$2,845+0.3%
2023$2,837+0.4%
2022$2,827+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925