Skip to content

16 Bismarck Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1886

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block30206
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
23%
Improvement Value:$77,900
77%
Total Assessment$101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+4.2%
2024$5,628+0.3%
2023$5,614+0.3%
2022$5,596+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$128,000
Sq Ft1,240DeedBook 6398, Page 1800Recorded3/4/2020

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 3187, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1886