Skip to content

210 Commonwealth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1917

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 28, 2002

Property Information

Block30701
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,790
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
16%
Improvement Value:$121,500
84%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,365+4.2%
2024$8,028+0.3%
2023$8,007+0.3%
2022$7,981+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4250, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1917