Skip to content

224 Commonwealth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block30701
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
32%
Improvement Value:$48,200
68%
Total Assessment$70,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,113+4.2%
2024$3,947+0.3%
2023$3,937+0.3%
2022$3,924+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,728DeedBook 6586, Page 825Recorded3/26/2025

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,728DeedBook 6561, Page 1587Recorded7/15/2024

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 3409, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1910