Skip to content

368 Commonwealth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1917

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block30801
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,800
17%
Improvement Value:$106,500
83%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,407+4.2%
2024$5,188+0.3%
2023$5,175+0.3%
2022$5,159+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,848DeedBook 6579, Page 117Recorded12/31/2024

Property Sale

Sale
$149,777

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 6412, Page 1744Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5451, Page 217

Property Sale

Sale
$61,697
DeedBook 4440, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1917