Skip to content

355 Bert Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1910

Last Sale Price
$51,100
Last Sale Date
Sep 26, 2013

Property Information

Block30801
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
26%
Improvement Value:$60,000
74%
Total Assessment$80,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,681+4.2%
2024$4,493+0.3%
2023$4,481+0.3%
2022$4,467+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$51,100

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 6179, Page 1128Recorded9/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910