Skip to content

354 Commonwealth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block30801
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
21%
Improvement Value:$82,900
79%
Total Assessment$105,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,876+4.4%
2024$5,629-4.0%
2023$5,864+0.3%
2022$5,845+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6570, Page 1753

Property Built

Built

Year Built: 1920