Skip to content

421 Columbus Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1952

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block30903
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
18%
Improvement Value:$105,700
82%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,501+4.2%
2024$7,198+0.3%
2023$7,180+0.3%
2022$7,157+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,922DeedBook 6337, Page 857Recorded8/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1952