Skip to content

1055 Quinton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1951

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 18, 2010

Property Information

Block31001
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
16%
Improvement Value:$118,000
84%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+4.2%
2024$7,816+0.3%
2023$7,796+0.3%
2022$7,771+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6046, Page 139

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 2602, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1951