Skip to content

1013 Quinton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block31001
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
22%
Improvement Value:$75,200
78%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,586+4.2%
2024$5,361+0.3%
2023$5,348+0.3%
2022$5,330+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 6320, Page 139Recorded3/14/2018

Property Sale

Sale
$85,451
DeedBook 4537, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1920