Skip to content

50 Delawareview Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1907

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Aug 27, 2010

Property Information

Block3102
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
17%
Improvement Value:$41,600
83%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,901+4.2%
2024$2,784+0.3%
2023$2,777+0.3%
2022$2,768+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 6081, Page 979

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4978, Page 124

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook 4196, Page 6

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 2237, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1907