Skip to content

1047 Lyndale Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1948

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 23, 2011

Property Information

Block31101
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
23%
Improvement Value:$72,300
77%
Total Assessment$93,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,197+4.4%
2024$4,977+0.3%
2023$4,964+0.3%
2022$4,947+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948