Skip to content

1029 Lyndale Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2008

Property Information

Block31101
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,699
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
20%
Improvement Value:$88,900
80%
Total Assessment$110,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+4.2%
2024$6,152+0.3%
2023$6,136+0.3%
2022$6,116+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$86,500
DeedBook 4271, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1907