Skip to content

1055 Melrose Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 27, 2021

Property Information

Block31103
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,900
35%
Improvement Value:$39,400
65%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,498+4.2%
2024$3,357+0.3%
2023$3,348+0.3%
2022$3,338+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,190DeedBook 6466, Page 1693Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6466, Page 1693

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5964, Page 84

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4143, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1925