Skip to content

233 Highland Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block6306
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
15%
Improvement Value:$46,600
85%
Total Assessment$54,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,185+4.2%
2024$3,056+0.3%
2023$3,049+0.3%
2022$3,039+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6547, Page 727

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6523, Page 271

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1909