Skip to content

940 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1902
Commercial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Feb 6, 1989

Property Information

Block32101
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,878
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
37%
Improvement Value:$132,700
63%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,176+4.2%
2024$11,685+0.3%
2023$11,656+0.3%
2022$11,618+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2477, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1902