Skip to content

908 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block32101
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB 3293 SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,628
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
38%
Improvement Value:$125,600
62%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,764+4.2%
2024$11,290+0.3%
2023$11,261+0.3%
2022$11,225+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft3,628DeedBook 6593, Page 1567

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3114, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1950