Skip to content

920 Berkeley Ave

Trenton, NJ 08618

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block32102
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
90%
Improvement Value:$2,000
10%
Total Assessment$20,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,160+4.2%
2024$1,113-40.1%
2023$1,860+0.3%
2022$1,854+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 6344, Page 1164Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5495, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 2484, Page 659