Skip to content

949 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1901
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block32102
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB 6176SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage6,838
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
42%
Improvement Value:$184,300
58%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,563+4.2%
2024$17,814+0.3%
2023$17,770+0.3%
2022$17,712+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6553, Page 1397

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft6,838DeedBook 6301, Page 145Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

Sq Ft6,176DeedBook 6266, Page 1822Recorded11/1/2016

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 2579, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1901