Skip to content

904 Riverside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1890

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block32201
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningHIST
Sq Footage2,988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
14%
Improvement Value:$127,500
86%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,620+4.2%
2024$8,273+0.3%
2023$8,252+0.3%
2022$8,225+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft2,988DeedBook 6421, Page 1323Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890