Skip to content

903 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1922

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
Jan 10, 2014

Property Information

Block34906
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
26%
Improvement Value:$152,400
74%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+4.2%
2024$11,462+0.3%
2023$11,434+0.3%
2022$11,397+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$146,500

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 6186, Page 249Recorded1/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1922