Skip to content

23 N Lenape Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$12,500
Last Sale Date
Oct 9, 2015

Property Information

Block32402
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
18%
Improvement Value:$52,400
82%
Total Assessment$63,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,707+4.2%
2024$3,557+0.3%
2023$3,548+0.3%
2022$3,537+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 6240, Page 1130

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920