Skip to content

1216 Riverside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2002

Property Information

Block32604
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,300
11%
Improvement Value:$95,000
89%
Total Assessment$107,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974+4.4%
2024$5,723+0.3%
2023$5,708+0.3%
2022$5,689+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924