Skip to content

19 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block34404
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
16%
Improvement Value:$55,100
84%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,805+4.2%
2024$3,652+0.3%
2023$3,643+0.3%
2022$3,631+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$77,500
Sq Ft1,695DeedBook 6397, Page 1105Recorded2/20/2020

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,695DeedBook 6397, Page 854Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 2432, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1917