Skip to content

1318 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block32701
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,700
21%
Improvement Value:$40,300
79%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,959+4.2%
2024$2,839+0.3%
2023$2,832+0.3%
2022$2,823+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
Sq Ft1,122DeedBook 6500, Page 1138Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3904, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1952