Skip to content

1212 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block32701
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,896
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
91%
Improvement Value:$10,900
9%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,013+4.2%
2024$6,731+0.3%
2023$6,714+0.3%
2022$6,692+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft7,896DeedBook 6494, Page 171Recorded7/28/2022

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft7,896DeedBook 6316, Page 945Recorded2/7/2018

Property Sale

Sale
$15,300

From:

To:

Sq Ft7,274DeedBook 6248, Page 263

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 6172, Page 1321

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3015, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1900