Skip to content

29 N Eastfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$68,900
Last Sale Date
Feb 5, 1993

Property Information

Block32704
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
17%
Improvement Value:$51,000
83%
Total Assessment$61,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,573+4.2%
2024$3,429+0.3%
2023$3,421+0.3%
2022$3,410+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 2661, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1920