Skip to content

21 N Eastfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Mar 22, 1988

Property Information

Block32704
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
16%
Improvement Value:$54,900
84%
Total Assessment$65,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+4.2%
2024$3,646+0.3%
2023$3,637+0.3%
2022$3,625+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 2437, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1920