Skip to content

16 Lee Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block34002
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,300
16%
Improvement Value:$53,800
84%
Total Assessment$64,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,718+4.2%
2024$3,568+0.3%
2023$3,559+0.3%
2022$3,548+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$23,800

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 6242, Page 73Recorded2/22/2016

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4819, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1910