Skip to content

99 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block33004
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,690
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
19%
Improvement Value:$122,700
81%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+4.2%
2024$8,434+0.3%
2023$8,413+0.3%
2022$8,386+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft3,690DeedBook 6447, Page 1879Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 6345, Page 597Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5430, Page 95

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3616, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1920