Skip to content

71 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$75,900
Last Sale Date
Dec 9, 2011

Property Information

Block33004
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,863
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
22%
Improvement Value:$106,200
78%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,878+4.2%
2024$7,560+0.3%
2023$7,541+0.3%
2022$7,517+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 6133, Page 7

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5257, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1920