Skip to content

1100 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Sep 27, 2005

Property Information

Block33004
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
15%
Improvement Value:$162,400
85%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,074+4.2%
2024$10,627+0.3%
2023$10,601+0.3%
2022$10,566+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 5197, Page 226

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940