Skip to content

1120 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 16, 1994

Property Information

Block33004
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
23%
Improvement Value:$96,500
77%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+4.2%
2024$6,992+0.3%
2023$6,975+0.3%
2022$6,952+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2791, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1920