Skip to content

20 Stacey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block33103
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
30%
Improvement Value:$66,500
70%
Total Assessment$95,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540+4.2%
2024$5,316+5.2%
2023$5,053+0.3%
2022$5,036+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,108DeedBook 6528, Page 1519Recorded7/18/2023

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4821, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1950