Skip to content

245 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1890

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Jun 27, 1975

Property Information

Block33105
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
19%
Improvement Value:$136,300
81%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705+4.2%
2024$9,314+0.3%
2023$9,290+0.3%
2022$9,260+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890