Skip to content

919 Carteret Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block32101
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,507
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,500
10%
Improvement Value:$81,000
90%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,250+4.2%
2024$5,038+0.3%
2023$5,025+0.3%
2022$5,009+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000

From:

To:

Sq Ft2,507DeedBook 6304, Page 1291Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4995, Page 217

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3629, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1900