Skip to content

201 Woodside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
May 13, 2010

Property Information

Block33201
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,697
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
23%
Improvement Value:$98,400
77%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+4.2%
2024$7,081+0.3%
2023$7,063+0.3%
2022$7,041+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 6055, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1920