Skip to content

200 Whittlesey Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block33201
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
39%
Improvement Value:$43,900
61%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,148+4.2%
2024$3,980+0.3%
2023$3,970+0.3%
2022$3,958+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 3443, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1950